Komunikat MZ dotyczący stosowania schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BioNTech oraz Moderna

08/03/2021

6 marca 2021 roku Minister Zdrowia opublikował komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BioNTech oraz Moderna. W komunikacie wskazano dopuszczalne odstępy między dwoma dawkami szczepionek przeciw COVID-19. Odstęp w przypadku szczepionki wektorowej AstraZeneca wynosi do 12 tygodni. Odstęp w przypadku szczepionek mRNA Pfizer/BioNTech i Moderna – do 6 tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać pierwszą dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania.

Szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni). Dotyczy to również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. Zalecenia te stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionki.

Zalecenia przygotowano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych w rozszerzonym składzie eksperckim (z udziałem członków Zarządu PTW) oraz Rady Medycznej.

 

Pliki do pobrania

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii