Fałszywe informacje na temat szczepień są wciąż zbyt łatwo dostępne w sieci

30/03/2020

Naukowcy z University of Otago przeprowadzili badanie dotyczące informacji o szczepieniach publikowanych w sieci. Autorzy wnioskują, że rodzice poszukujący informacji na temat szczepień w sieci są narażeni na informacje o negatywnym przekazie.

Przewodnicząca zespołu badawczego, Dr Lucy Elkin, wskazuje, że fałszywe informacje dotyczące szczepień można spotkać na portalach Google, YouTube oraz Facebook. Platformy te starają się przeciwdziałać fałszywym informacjom za pomocą uaktualnienia polityki treści oraz zmianom w algorytmach, ale szkodliwych informacji wciąż nie udało się całkowicie wyeliminować. Według przeprowadzonych analiz 80% treści wyświetlanych w wyszukiwaniach Google, 75% filmów umieszczonych na YouTube oraz 50% treści dostępnych na Facebooku to pozytywne informacje o szczepieniach. Badacze podejrzewają, że ostatnia platforma uzyskała najgorsze wyniki, ponieważ jest najmniej zaangażowana w cenzurowanie negatywnych treści dotyczących szczepień. „Celem Facebooka jest budowanie społeczności oraz łączenie z ludźmi, więc być może intencjonalnie integruje ludzi o podobnych poglądach na temat szczepień” – komentuje dr Elkin. Skutkiem tego jest ogromna polaryzacja opinii o szczepieniach dostępnych na Facebooku.

Zdaniem przewodniczącej zespołu badawczego zebrane dane są alarmujące, ponieważ rodzice czytający negatywne informacje o szczepieniach są bardziej skłonni do odmowy szczepień dla swoich dzieci. Przewodnicząca zespołu zwraca również uwagę na ogromną rolę instytucji oraz pracowników ochrony zdrowia: „Ważne jest, aby instytucje promujące szczepienia zmaksymalizowały swoją obecność online. W ten sposób rodzice, którzy poszukują informacji na temat szczepień pod kątem własnych dzieci, mogą podjąć decyzję na podstawie informacji opartych na dowodach naukowych”.

 Źródło:

Lucy E Elkin, Susan R.H. Pullon, Maria H. Stubbe. ‘Should I vaccinate my child?’ comparing the displayed stances of vaccine information retrieved from Google, Facebook and YouTube. Vaccine, 2020; 38 (13): 2771.

Misinformation on vaccines readily available online. Science Daily. 12 March 2020 (https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200312142300.htm?).

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii