Jak uzyskać i utrzymać wysoki stan zaszczepienia przeciwko HPV?

31/08/2023

10 wskazówek dla pracowników ochrony zdrowia na temat szczepień przeciw HPV:

  1. Pamiętaj, że wysoki odsetek zaszczepionych przeciwko HPV ma ogromne znaczenie. Zwiększając odsetek zaszczepionych przeciw HPV wśród swoich pacjentów, pomagasz zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom związanym z HPV.
  2. Uwierz w swoje możliwości. Doceniaj znaczenie swoich rekomendacji dotyczących szczepień przeciw HPV nastolatek/nastolatków dla rodziców. Rekomendacje lekarza stanowią cały czas główny powód, dla którego rodzice decydują się na szczepienie. Lekarz jest autorytetem, który może zmienić nastawienie rodziców dotyczące szczepień.
  3. Zalecaj szczepienie przeciw HPV w sytuacji kiedy rodzic nastolatki/nastolatka zgłasza się na inne szczepienia. Zarekomenduj szczepienie przeciw HPV tego samego dnia i w ten sam sposób, w jaki zalecasz inne szczepionki. „Teraz, gdy Ania ma 13 lat, należy ją zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, ale również przeciwko HPV. Można to szczepienie podać dzisiaj. Czy ma Pani/Pan pytania dotyczące tych szczepionek?”
  4. Zmotywuj cały Swój Zespół i zachęcaj do rozmowy z rodzicami na temat szczepień. Upewnij się, że osoby z którymi współpracujesz, np. pielęgniarka są świadome korzyści jakie dają szczepienia przeciw HPV, odbyły kursy w zakresie kwalifikacji i zaleceń do szczepień, przygotowane do udzielania odpowiedzi na pytania rodziców i/lub przypominania rodzicom o szczepieniach.
  5. Dbaj o zbudowanie świadomości o potrzebie zgłoszenia się na podanie drugiej dawki szczepionki. Wyjaśnij rodzicom, aby pamiętali o konieczności zgłoszenia się na podanie drugiej dawki szczepionki w okresie 6-12 miesięcy od pierwszej. Podkreśl, że preferowany jest odstęp 6 miesięcy między podaniem dwóch dawek szczepionki.
  6. Korzystaj z materiałów promocyjnych i edukacyjnych instytucji zdrowia publicznego, np. z #BazawiedzyoszczepieniachHPV na stronie NIZP PZH-PIB Szczepienia.info (https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/).
  7. Zapoznaj się ze wskaźnikami dotyczącymi szczepień przeciwko HPV w twojej populacji pacjentów. Poznaj  rzeczywiste wskaźniki szczepień i dowiedz się więcej o tym, dlaczego niektórzy rodzice nie decydują się na szczepienie lub opóźniają podanie drugiej dawki.
  8. Utrzymuj dobre relacje lekarz-pacjent. Mogą one pomóc przy omawianiu trudnych tematów na temat szczepień. To niezwykle satysfakcjonujące, gdy rodzice, którzy początkowo kwestionowali szczepienie, po rozmowie zgadzają się na szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień. Zawsze miło jest usłyszeć: „Dobrze, to ma sens i ufamy pani Doktor/Panu Doktorowi!”
  9. Bądź przygotowany na odpowiedzi na pytania rodziców na temat szczepionek przeciw HPV. Odpowiadaj na pytania rodziców w sposób zwięzły, dokładny, empatyczny i zrozumiały. Rodzic często zaakceptuje twoje wyjaśnienia, jeśli przedstawisz je podkreślając najlepszy interes dziecka.
  10. Użyj własnego przykładu o tym jak decydowałeś o szczepieniach dzieci w Twojej rodzinie. Podanie osobistych przykładów pokazuje, że doceniasz znaczenie szczepień. Przykłady — w połączeniu z silną rekomendacją — mogą pomóc rodzicom lepiej zrozumieć korzyści płynące ze szczepienia przeciw HPV w profilaktyce nowotworów. 

Pobierz infografikę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowano na podstawie: „Top 10 Tips for HPV Vaccination Success. CDC. https://www.cdc.gov/hpv/downloads/top10-improving-practice.pdf

Zobacz także

22/11/2018

Aktualności

Zobacz więcej
20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii