Jaki jest optymalny czas na szczepienie przeciwko grypie sezonowej?

05/08/2022

W niektórych aptekach pojawiły się już szczepionki przeciwko grypie przygotowane na nadchodzący sezon epidemiczny 2022/2023. Czy lipiec lub sierpień to dobry moment na szczepienie przeciwko grypie?

Zgodnie z zaleceniami Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) szczepienie przeciwko grypie sezonowej najlepiej wykonać przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę w danej populacji, optymalnie do końca października. Jeśli jednak pacjent z różnych powodów nie mógł być zaszczepiony odpowiednio wcześniej, szczepienie można wykonać w dowolnym momencie przez cały okres epidemiczny.

W niektórych aptekach pojawiły się już szczepionki przeciwko grypie przygotowane na nadchodzący sezon epidemiczny 2022/2023. Czy lipiec lub sierpień to dobry moment na wykonanie tego szczepienia? ACIP wyraźnie zaznacza, że nie zaleca się wcześniejszego podania szczepionki (tj. w lipcu lub sierpniu), chyba że istnieje ryzyko, że wykonanie szczepienia w późniejszym terminie nie będzie możliwe. Zbyt wczesne podanie szczepionki może być związane z suboptymalną odpornością przed zakończeniem sezonu epidemicznego grypy, zwłaszcza u osób starszych.

Szczegóły w artykule: https://www.mp.pl/szczepienia/ekspert/grypa_ekspert/303270,jaki-jest-optymalny-czas-na-szczepienie-przeciwko-grypie-sezonowej

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii