A czy Ty jesteś bohaterem szczepień?

24/04/2019

Powszechne stosowanie szczepionek w ogromnym stopniu zmniejszyło w Europejskim Regionie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zagrożenie związane z wieloma chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, takimi jak: błonica, tężec, krztusiec, odra, świnka, różyczka oraz polio. Do tego sukcesu przyczyniła się niezliczona liczba osób – od naukowców do rodziców, od pielęgniarek do blogerów – które odgrywają ważną rolę w propagowaniu szczepień w Europie. Nazywamy ich „bohaterami szczepień”.

Rozpoczynamy dzisiaj obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień, który potrwa do 30 kwietnia 2019 roku i przebiega pod hasłem „Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień”. Tegoroczna, już czternasta, edycja tego wydarzenia poświęca należną uwagę właśnie „bohaterom szczepień”, czyli tym, którzy na wiele sposobów przyczyniają się do ochrony zdrowia i życia poprzez szczepienia. Bohaterowie szczepień to wszyscy ci, którzy wspierają krajowe wysiłki zmierzające do podniesienia świadomości społeczeństwa na temat szczepień, rozpowszechniają oparte na dowodach naukowych informacje o szczepieniach potrzebne do podejmowania świadomych decyzji oraz pomagają dotrzeć ze szczepieniami do każdego dziecka.

Cała treść artykułu dostępna na stronie Medycyna Praktyczna:
https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/208210,bohater-szczepien

Zapraszamy do pobrania plakatów przygotowanych przez WHO z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2019 (materiały dostępne również w języku polskim):
https://www.who-europe-campaigns.org/european-immunization-week/

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii