Stanowiska polskich towarzystw naukowych dot. szczepień przeciw COVID-19

14/01/2021

W sprawie szczepień przeciw COVID-19 wypowiadają się kolejne towarzystwa naukowe: neurolodzy, alergolodzy, gastroenterolodzy, hematolodzy, reumatolodzy, genetycy. W określonych stanach chorobowych odpowiedź po szczepieniu przeciw COVID-19 może być słabsza, ale nie należy z tego powodu rezygnować z wykonania szczepienia, gdyż wiąże się to z całkowitym brakiem uodpornienia.

Jedyną naukowo umocowaną metodą kontrolowanego przerwania epidemii SARS-CoV-2 jest zaszczepienie się szczepionką przeciw COVID-19.

W określonych stanach chorobowych odpowiedź po szczepieniu przeciw COVID-19 może być słabsza, ale nie należy z tego powodu rezygnować z wykonania szczepienia, gdyż wiąże się to z całkowitym brakiem uodpornienia.

Ze względu na znany mechanizm działania szczepionek mRNA w decyzji dotyczącej ich podawania w poszczególnych grupach chorych, poza danymi z badań klinicznych, korzystamy z aktualnie dostępnej wiedzy medycznej związanej ze stosowaniem innych szczepionek (szczególnie tych z grupy szczepionek inaktywowanych/zabitych) podawanych dorosłym.

Stanowiska polskich towarzystw naukowych dot. szczepień przeciw COVID-19:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii