Z jakiego powodu szczepionki przeciw grypie będą dostępne w sezonie 2019/2020 nieco później?

09/09/2019

Każdego roku pod koniec lutego WHO wydaje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciwko grypie na przyszły sezon epidemiczny. Jednak ocena sezonu 2018/2019, ze względu na ostatnie zmiany w proporcjach różniących się genetycznie i antygenowo wirusów A/H3N2 nie pozwoliła podać pełnego zalecanego składu szczepionki przeciwko grypie w sezonie 2019/2020 zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pełny skład szczepionki przeciw grypie w sezonie 2019/2020 został przez WHO ogłoszono o blisko miesiąc później w porównaniu do lat poprzednich.

Proces wytwarzania szczepionek przeciw grypie jest ściśle ograniczony czasem. Od momentu rekomendacji szczepów przez WHO do zwolnienia pierwszych serii szczepionki do obrotu wymagany jest czas ok. 6 miesięcy. Dlatego też wyznaczenie składu szczepionek przeciw grypie o prawie miesiąc później niż zwykle, było przyczyną tego, że proces wytwarzania szczepionek rozpoczął się później niż zwykle i finalnie kolejne serie szczepionek pojawią się w hurtowniach nieco później niż zwykle.

Konsekwentnie wytwórcy mogli zacząć produkcję szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 prawie miesiąc później, dlatego też szczepionki pojawią się w hurtowniach miesiąc później w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Cały artykuł dostępny na portalu NIZP-PZH Szczepienia.info:

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii