Stanowisko Senatu UMW w sprawie szczepień

04/12/2018

Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poprzez aklamację przyjął uchwałę popierającą obowiązkowy kalendarz szczepień i zobowiązującą pracowników uczelni do prezentowania na zajęciach opinii zgodnych z wiedzą medyczną.

– Ostatnie przypadki odnotowane w kilku województwach, w tym we Wrocławiu, są ostrzeżeniem, że choroby, które uważaliśmy za pokonane, znów mogą zabijać – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Bezpieczeństwo i zdrowie Polaków jest dla nas niepodważalnym priorytetem. Jako środowisko medyczne, bazujące na wynikach badań, nie możemy pozostać bezczynni wobec urągającej faktom ekspansji pseudonaukowych opinii, których szkodliwość najlepiej obrazuje spadek liczby zaszczepionych w Polsce dzieci. Obowiązek szczepień jest, potwierdzonym wynikami badań naukowych, dobrem społecznym. Tolerowanie i dopuszczanie do dyskusji pseudonaukowych teorii przynosi realne szkody dla zdrowia i życia Polaków. Wszystkim pracownikom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przypominam, że nie ma na to miejsca na naszej uczelni.

Spoczywa na nas wyjątkowa odpowiedzialność – kształcimy kolejne pokolenia lekarzy, pielęgniarek czy farmaceutów. Musimy zatem jednoznacznie przeciwstawiać się działaniom szkodzącym zdrowiu i życiu pacjentów. A takim jest podważanie sensowności szczepień – dodaje prof. Marek Ziętek.

 

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii