Zalecenia dotyczące szczepienia przeciwko półpaścowi

05/06/2023

Półpasiec jest zakaźną chorobą wirusową, objawową reaktywacją latentnego zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Zazwyczaj przebiega pod postacią pęcherzyków na rumieniowym podłożu, poprzedzonych dolegliwościami bólowymi zajmującymi obszar jednego dermatomu.

Na wystąpienie półpaśca szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia oraz należące do grup ryzyka. W przebiegu choroby może dojść do rozwoju ciężkich powikłań, spośród których najistotniejsza klinicznie jest neuralgia popółpaścowa. Występuje ona u nawet 30% chorych i prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia i przewlekłego cierpienia. Jej leczenie jest długotrwałe, często nieskuteczne i stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed półpaścem i jego powikłaniami są szczepienia.

Ze względu na epidemiologię zachorowań na półpasiec i występowania jego powikłań, szczepienie zaleca się wszystkim osobom >50. roku życia oraz młodszym dorosłym (≥18 lat), u których występują czynniki ryzyka rozwoju tej choroby.

Więcej informacji w artykule: https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/321988,szczepienie-przeciwko-polpascowi-zalecenia-grupy-ekspertow-ptw-ptmr-ptd-ptbb-i-ptn

Zobacz także

22/11/2018

Aktualności

Zobacz więcej
20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii