Aplikacja jakszczepic.pl pomaga opracować indywidualny kalendarz szczepień dziecka

11/03/2019

Aplikacja jakszczepic.pl to inicjatywa studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która może pomóc lekarzom i rodzicom opracowywać indywidualny kalendarz szczepień dziecka, w tym również szczepień realizowanych z opóźnieniami.   

Aplikacja jakszczepic.pl przeznaczona jest do automatycznego generowania indywidualnych kalendarzy szczepień dzieci zgodnych z obowiązującymi wytycznymi. Realizacja szczepień, które powinny być podawane w pierwszych latach życia dziecka, a z różnych powodów zostały przesunięte stanowi ogromne wyzwanie dla lekarza, szczególnie pod kątem wyboru odpowiedniego preparatu oraz zachowania wymaganych minimalnych odstępów w danym schemacie szczepienia. Statystyki pokazują, że coraz częściej realizacja szczepień wymaga opracowania indywidualnego kalendarza szczepień, np. związanego z opóźnieniami w realizacji szczepień. W obecnych warunkach często stanowi to duże wyzwanie, ponieważ ręczne stworzenie takiego kalendarza jest czasochłonne, co skutkuje skróceniem i tak już ograniczonego czasu wizyty szczepiennej. W odpowiedzi na to zjawisko powstała aplikacja, która upraszcza ten proces i pozwala wygenerować taki kalendarz w zaledwie minutę. Aplikacja przeznaczona jest zarówno dla lekarzy (szczególnie rozpoczynających swoją karierę zawodową) jak i rodziców, którym umożliwi dodatkowo wykorzystanie stworzonego  kalendarza na wiele sposobów, w tym importowanie do kalendarza Google, aby łatwo zarządzać terminami szczepień swojego dziecka i otrzymywać przypomnienia.

Aplikacja jakszczepic.pl została stworzona przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Narzędzie jest projektem w pełni niekomercyjnym i niezależnym oraz niekorzystającym z zewnętrznych źródeł. Uzyskało patronat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

20 lat Polskiego Towarzystwa Wakcynologii